grudzień 29, 2017 administrator

Podsumowanie

PLAKAT a3

Zakończyło się trwające od marca 2017 roku zadanie publiczne pn. Edukacja Finansowa Dzieci realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Autokreacji, a  współfinansowane przez Miasto Racibórz w ramach inicjatywy lokalnej.

Od kwietnia do listopada 2017 roku w dziesięciu raciborskich szkołach odbyło się 80 godzin pozalekcyjnych zajęć (po 8 w każdej ze szkół), podczas których 150 trzecioklasistów, a potem czwartoklasistów, poprzez różnorodne formy aktywności, było wdrażanych do rozsądnego gospodarowania finansami.

Każde zajęcia dzięki połączeniu teorii z praktyką dostarczały uczniom wielu wrażeń. Szczególną rolę odegrały ostatnie  – dwugodzinne, podczas których uczniowie nie tylko uzyskali odpowiedź na nurtujące ich pytania dotyczące pożyczania pieniędzy, długu, kredytu i wpływu reklamy na życie człowieka, lecz także mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Zadaniem każdego dziecka było znalezienie 10 „ekonomicznych” słów, które ukryły się w gąszczu liter oraz rozwiązanie krzyżówki związanej z tematyką poruszaną podczas wszystkich zajęć. Pierwsze zadanie dla większości z nich było dosyć proste, jednak drugie przysporzyło im wielu trudności i w każdej z grup wymagało podpowiedzi ze strony prowadzącej zajęcia, a czasami rozwiązywania zbiorowego. Jeszcze większych emocji dostarczył dzieciom quiz dotyczący pieniędzy, z którym poradziły sobie całkiem nieźle. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności także podczas pracy w grupach. Zadanie polegało na stworzeniu reklamy społecznej dotyczącej zajęć w których uczestniczyły, czyli edukacji finansowej. Przyjemnie było popatrzeć na ich organizację pracy, podział zadań w grupie i zaangażowanie. Podczas zajęć nie zabrakło nagród za poprawne odpowiedzi i aktywność.

Na koniec dzieci otrzymały zaświadczenie i długopis. W karcie ewaluacyjnej wyrażały zadowolenie i chęć kontynuacji zajęć.