Luty 2, 2020 administrator

Wytwarzanie energii elektrycznej

1 lutego 2020 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu odbył się wykład interaktywny pn. Wytwarzanie energii elektrycznej, który poprowadził dr inż. Piotr Kalus, PWSZ w Raciborzu.

W pierwszej części młodzi studenci zapoznali się z różnymi wielkościami napięcia od 1,5V do 750 tyś. woltów oraz z bezpieczeństwem w użytkowaniu prądu elektrycznego.

Następnie zostały przedstawione doświadczenia fizyczne wytwarzania prądu przez ruchomy magnes i cewkę. Na tej podstawie wytłumaczono działanie elektrowni węglowej dołączając wiedzę z zakresu wytwarzania pary wodnej i działania turbiny.

Pozostałe elektrownie (jądrowe , wodne i wiatrowe) wytwarzają prąd w podobny sposób, lecz inaczej pozyskuje się energię mechaniczną do „kręcenia kołem”.

Studenci mogli sami wytworzyć prąd jak w elektrowni wiatrowej dmuchając w wiatraczek czy kręcąc korbką.

W ostatniej części studenci poznali inne metody wytwarzania prądu w formie doświadczeń fizycznych. Zbudowane zostało proste ogniwo chemiczne (zasada działania baterii), pokazano jak oświetlając fotoogniwo wytwarza się prąd oraz jak Ogniwo Peltiera zamienia różnicę temperatur na energię elektryczną.